Ochrana proti vlámaniu: Ako môžem čo najlepšie zabezpečiť svoj domov?

Zlodeji prichádzajú cez okná a strešné okná, vylamujú dvere a spoznajú ihneď nedostatočnú bezpečnostnú techniku. Jednoduché cylindrické vložky a slabé zámky ich privedú k spokojnému úsmevu ešte predtým, než sa pustia do ľahkej práce. Veľmi kvalitná bezpečnostná technika firmy EVVA s tým skoncuje. Pohľad na aktuálnu štúdiu EVVA a výskumného inštitútu INTEGRAL jasne ukazuje: Väčšina opýtaných ľudí by najskôr podnikla opatrenia na lepšiu ochranu pred vlámaním, ak by boli sami alebo ich známi postihnutí vlámaním. Znamená to, že v mnohých prípadoch sa musí najskôr niečo stať, aby konali a zlepšili ochranu proti vlámaniu. Nebuďte múdri, až keď utrpíte škodu – celosvetovo osvedčené výrobky firmy EVVA prinášajú upokojujúcu bezpečnosť medzi vaše štyri steny!

Čo skutočne chráni pred vlamačmi?

Už len najmenšie opatrenia dokážu pomôcť, napr. vždy zablokované dvere, nenechať stále vyklopené okná alebo staré osvedčené, ale často podceňované dobré vzťahy so susedmi. Naozajstnú ochranu pred profesionálnymi vlamačmi ponúkajú ale prvotriedne bezpečnostné riešenia. Veľmi kvalitné riešenia sa vyplatia – často prinúti už len samotná značka EVVA vlamača, aby sa vzdal svojho úmyslu.
Mechanický uzatvárací systém
Robustná konštrukcia veľmi kvalitného uzatváracieho systému sa nedá ničím nahradiť. Firma EVVA vám ponúka kľúče, ktoré zodpovedajú vysokým bezpečnostným požiadavkám, a ktoré chránia pred ilegálnymi otváracími technikami ako vylomenie, odvŕtanie alebo vytiahnutie cylindrickej vložky. Elektronický uzavárací systém
Tiež v súkromnej oblasti sú čoraz obľúbenejšie elektronické bezpečnostné riešenia. Výrobky firmy EVVA majú jednoduchú obsluhu a sú mimoriadne komfortné: Pri elektronických systémoch od firmy EVVA podržíte jednoducho identifikačné médium (napr. kartu, iButton, prívesok na kľúče alebo náramkové hodinky) pri kovaní alebo cylindrickej vložke – a už môžete otvoriť a zabezpečiť svoje dvere. Nie je potrebná žiadna kabeláž!

Ochrana proti vlámaniu: Ako dokážem čo najlepšie zabezpečiť svoju firmu?

Používanie u polície v Elektronik-Shop ABC. Bol odcudzený tovar na sklade v hodnote niekoľko tisíc euro. Vyšetrovaním sa zistilo, že vlamač mal vďaka nedostatočnej bezpečnostnej technike uľahčenú prácu. Ten istý deň – iné miesto činu: Zamestnanec obchodného reťazca XYZ si zabezpečil neobmedzený prístup do skladu. Tretíkrát v tomto mesiaci odcudzil nepozorovane tovar vysokej hodnoty. Prístupová kontrola, ktorá by mu to znemožnila, neexistuje. Príklady, ako je tento, zobrazujú dôležitosť dôvtipne bezpečnostnej techniky pre budovu podniku. To si uvedomuje aj väčšina podnikateľov, ale napriek tomu sú mnohí z nich múdri až vtedy, keď utrpia škody. Vykonajte preventívne opatrenie – firma EVVA, jeden z popredných predajcov bezpečnostných systémov v Európe, vás pritom bude podporovať.

Nebezpečenstvá zvnútra a zvonku:

– vlámania do obchodov a areálov firiem sú na dennom poriadku. Mechanický uzatvárací systém, ako osvedčený 3KSplus od firmy EVVA, poskytuje nepretržitú ochranu proti ilegálnym otváracím metódam a je nevyhnutnosťou. Systémy alarmov dokážu kontrolovať areál firmy 24 hodín denne.
– nie vždy hrozí nebezpečenstvo zvonku. Podnikatelia sú neustále konfrontovaní s krádežami z radov vlastných zamestnancov alebo zákazníkov. Preto by nemali byť citlivé oblasti prístupné pre každého. Elektronická prístupová kontrola SALTO XS4 od firmy EVVA sa postará o to, aby mohli otvárať a uzamykať určité priestory, ako je napríklad sklad, iba oprávnené osoby.

Nemajte strach z bezpečnostnej techniky

Nie zriedka je strach pred kontaktom s novou technikou alebo strach z drahých kabeláží dôvodom nedostatočnej bezpečnosti vo firmách. Tieto predsudky sú však neopodstatnené. Bezpečnostné riešenia firmy EVVA sa dajú jednoducho obsluhovať a používať bez väčšej námahy!

Vaše výhody od firmy EVVA:

– pohodlné a lacné: jednotný bezpečnostný systém pre všetky pracoviská a užívateľské skupiny
– vysoká investičná bezpečnosť: bezpečnostné riešenia firmy EVVA wrastú spolu s vašou firmou a dajú sa kedykoľvek rozšíriť (napr. pri budúcich budovách alebo prístavbách)
– ideálna kombinácia osvedčených technológií: Mechanika je bezpečné základné riešenie, elektronika sa používa hlavne pre citlivé oblasti podniku. Vy potom určíte, kto a kedy môže vstúpiť do jednotlivých oblastí (zamestnanci, zákazníci, upratovacie služby atď.). Nie je potrebná žiadna nákladná kabeláž!
– mechanická núdzová závora pre požiarny zbor
– Firma EVVA je tradičný podnik s desiatkami rokov skúseností v bezpečnostnej technike (založenie: 1919), nespočetné referencie na celom svete vo všetkých odvetviach

10 tipov, ako sa chrániť pred vlamačmi!

1) Urobte to vlamačom čo najťažšie
Doba vlámania sa vo väčšine prípadov pohybuje medzi iba 5 až 10 minútami. Vlamači sa pri príslušnom odpore vzdajú po cca 3 až 5 minútach. Dobré mechanické zabezpečenie, ako bezpečnostná cylindrická vložka a iné prídavné zabezpečenia, zaisťujú tento vysoký odpor. Musíte klásť dôraz na profesionálnu bezpečnostnú techniku renomovanej firmy, ako je firma EVVA.

2) Zamknite svoje dvere
Iba privreté, teda nie riadne zamknuté dvere sa dajú veľmi ľahko otvoriť. Aj najlepšia cylindrická vložka musí byť zamknutá! Zamknutie dverí by malo byť samozrejmosťou, ale nie je tomu tak. Jednoduchšie to už pre vlamačov ani nemôžete urobiť.

3) Zabezpečte okná a strešné okná
Okná bez dobrého zabezpečenia – a samozrejme otvorené okná alebo strešné okná – sú vždy vítanou pozvánkou pre každého zlodeja. Pretože pokusy o vlámanie cez horné poschodia na celom svete pribúdajú, mala by byť aj táto oblasť vášho objektu príslušne zabezpečená, napr. výklopnými poistkami okna a prídavnými zámkami.

4) Odstráňte stúpacie pomôcky
Súpacie pomôcky ako rebríky, stoly, sedačky, smetné nádoby a pod. by nemali byť voľne prístupné. Pretože tak umožníte zlodejom, aby sa dostali na balkóny a k oknám na 1. poschodí.

5) Dvere so zabezpečním proti vlámaniu s cylindickou vložkou Profi
Čo pomôžu pevné dvere, keď vlamač ľahko odstráni vložku? Profesionálne cylindrické bezpečnostné vložky, ako 3KSplus (systém 3 drážok) sa vyznačujú veľmi vysokou ochranou proti vlámaniu – vďaka ochrane proti vŕtaniu, vyhmataniu, vyiahnutiu jadra a planžetovaniu.

6) Nezabudnite na dvere na terasu a balkónové dvere!
Vlamač si vždy zvolí najjednoduchšiu cestu. Ak sú vchodové dvere dobre zabezpečené, pokúša sa o šťastie cez väčšinou zle chránené dvere na terasu/balkónové dvere alebo okná. Pomocou techniky vypáčenia (skrutkovačom alebo sochorom) sa tieto väčšinou rýchlo otvoria. Pancierové závory, poistky na bokoch závesov dverí, prídavné zámky okien, pancierové závory tu zaisťujú okrem iného optimálny odpor.

7) Dávajte pozor na vaše pivničné okná a vetracie šachty
Pivničné vetracie šachty a nižšie položené malé okná sú veľmi podceňované slabé miesta vášho domu. Sú u zlodejov mimoriadne obľúbené ako pohodlné vstupné miesta. Poistky mriežkovaných roštov a zámky okien uzatvárajú tieto bezpečnostné trhliny.

8) Vsaďte na účinné odstrašovacie prostriedky
Vlamači väčšinou spoznajú veľmi kvalitnú bezpečnosnú techniku. Mechanické zabezpečenia a tiež zariadenie s alarmom Profi vrátane vonkajšej sirény zabezpečujú veľmi dobré odstrašovacie účinky. Vlamači neradi podstupujú riziko pri vlámaní a presunú sa radšej do iného, nezabezpečeného objektu.

9) Bezpečnostné fólie pre okenné tabule ako prídavná ochrana
Kvôli nebezpečenstvu zranenia a hlučnosti sa boja vlamači rozbíjať okenné tabule. Dodatočne však môžete ochrániť svoje okenné tabule pomocou špeciálnych bezpečnostných fólií.

10) Udržiavajte dobré kontakty so svojimi susedmi
Dobrá susedská sieť podľa motta „Hľadieť tam namiesto hľadieť preč“ výrazne pomáha pri zabránení vlámaniu alebo pri jeho rýchlom objasnení. Udržiavajte vyhliadky podľa iniciatív, ktoré opäť vyvolajú v pamäti potrebu dobrých susedských vzťahov, ako napr. www.pronachbar.at

Dobrá správa:

Profesionálni vlamači okamžite rozoznajú veľmi kvalitnú bezpečnostnú techniku. Sťažte to podliakom: Na internetovej stránke firmy EVVA nájdete všetko na tému ochrana proti vlámaniu a s ktorými výrobkami dokážete najlepšie zabezpečiť ochranu proti vlámaniu.

Čo sa chápe pod triedou odolnosti 1 až 6 (WK 1-6)?

Pomocou triedy odolnosti sa klasifikuje schopnosť zabránenia vlámaniu. Definuje stupeň odporu okien a dverí proti pokusom o vlámanie. Triedy odporu na zabránenie vlámaniu sú rozdelené podľa používaného náradia a očakávaného spôsobu práce vlamačov.

WK 1: Príležitostný páchateľ sa pokúša vylomiť okno alebo dvere pomocou fyzického násilia, napr. vykopnutím, vyrazením, vysunutím, vytrhnutím.

WK2: Príležitostný páchateľ sa pokúša dodatočne vylomiť jednoduchým náradím (ako skrutkovač, kliešte) uzamknutý a zablokovaný konštrukčný diel.

WK3: Páchateľ sa pokúša dodatočne pomocou druhého skrutkovača a páčidla vylomiť uzamknutý a zablokovaný konštrukčný diel.

WK4: Skúsený páchateľ použije dodatočne píliace a udieracie nástroje ako sekera, dláto, kladivo, ako aj akumulátorovú vŕtačku.

WK5: Skúsený páchateľ použije dodatočne elektrické náradie, ako napr. vŕtačku, dierovaciu alebo vpichovaciu pílu a uhlovú brúsku s maximálnym priemerom kotúča 125 mm.

WK6: Skúsený páchateľ použije dodatočne výkonné elektrické náradie, ako napr. vŕtačku, dierovaciu alebo vpichovaciu pílu a uhlovú brúsku s maximálnym priemerom kotúča 125 mm.

Firma EVVA vám ponúka uzatváracie systémy, ktoré sú najvhodnejšie na používanie v najvyššej triede odporu 6 (WK 6).

Čo je uzamykací systém?

Uzamykací systém umožňuje, aby osoby, ktoré majú prístupové práva k rôznym dverám v rámci zariadenia, potrebovali vždy iba jeden kľúč.

Vaša výhoda:

– Bezpečnosť s čo možno najmenším počtom kľúčov
– Pohodlie, pretože potrebujete iba jeden kľúč na všetky dôležité dvere
– Organizácia je jednoduchšia
– Dá sa presne určiť, ktoré osoby môžu mať prístup do príslušných miestností
– Všetky zámky s cylindrickými vložkami (hlavné vchodové dvere, medzidvere, brány garáží …) sa dajú uzamykať iba jedným kľúčom

Príklad na uzamykací systém:

Zadanie: Uzamykací systém (systém s centrálnym hlavným skupinovým kľúčom) pre kancelársku budovu s dvomi firmami, firmy Sommer a Berger
– GHS: Centrálny hlavný kľúč uzamyká všetky dvere (napr. pre strážnu službu)
– HS 1 (pre firmu Sommer): Tento hlavný kľúč uzamyká všetky dôležité dvere pre firmu Sommer (napr. dvere pracovne riaditeľa firmy Sommer)
– 1GS 1 (pre firmu Sommer): 1. skupinový kľúč uzamyká okrem hlavného vchodu a všeobecných vedľajších miestností (odkladací priestor, WC, kuchyňa) iba kanceláriu 1 a 2 firmy Sommer (napríklad pre referenta).
– 1GS 2 (pre firmu Sommer): 2. skupinový kľúč uzamyká hlavný vchod, vedľajšie miestnosti a všetky dvere sekretariátu (napr. pre sekretárku riadieľa firmy Sommer)
– HS 2 (pre firmu Berger): Tento hlavný kľúč uzamyká všetky dôležité dvere pre firmu Berger (napr. dvere pracovne majiteľa firmy Berger)
– 2GS 1 (pre firmu Berger): 1. skupinový kľúč uzamyká iba dvere predajných priestorov, ako aj hlavný vchod a vedľajšie priestory (napr. pre obchodných zamestnancov firmy Berger)
– 2GS 2 (pre firmu Berger): 2. skupinový kľúč uzamyká dvere sekretariátu, ako aj hlavný vchod a vedľajšie priestory (napr. pre sekretárku)

Ktoré druhy uzamykacích systémov existujú?

Nasledujúci prehľad vám názorne predstavuje štyri rôzne uzamykacie systémi. Obchodný zástupca firmy EVVA alebo partner firmy EVVA vás bude ochotne informovať, ktorý typ je ideálny pre váš objekt.

Systém generálneho a hlavného skupinového kľúča (GHS)

Viac hlavných skupín s podradenými skupinovými a vlastnými kľúčmi sa zahrnie podľa hierarchickej štruktúry podniku pod jeden centrálny hlavný kľúč (pre komplexné organizácie, ako napr. podniky šátnej správy alebo infraštruktúrne podniky, priemysel atď.).

Systém s hlavným kľúčom (HS)

Systém s hlavným kľúčom je zariadenie s rôznymi cylindrickými vložkami, ktorému je nadradený hlavný kľúč (napr. na priemyselné používanie).

Systém s centrálnym uzamykaním s technickým hlavným kľúčom (ZS)

Napríklad pri bytových zariadeniach. Jednotlivé byty sú vybavené rôznymi uzamykacími cylindrickými vložkami. Každý majiteľ bytu uzamyká vlastným kľúčom (ES) svoj byt a hlavné vchodové dvere. Je možné naplánovať hlavný kľúč (HS), ktorý uzamyká všetky technické priestory.

Kombinovaný uzamykací systém

Prídavne k mechanickému uzatváraciemu systému sú dvere zabezpečené elektronickým uzamykacím systémom. Užívateľ dokáže obsluhovať mechanic ký aleb o tiež elektronický uzamykací systém iba s jedným identifikačným médiom Kombinovaný kľúč ( Kombinovaný kľúč ).

Čo sú to chránené kľúče?

Aby sa čo najviac sťažilo neoprávnené kopírovanie kľúčov, majú kľúče firmy EVVA viacnásobnú ochranu:

1. technická/technologická ochrana kľúča
Uzamykacie systémy firmy EVVA boli vyvinuté vo vlastnom konštrukčnom oddelení firmy a majú veľmi vysoký technický štandard. Výroba kľúčov je možná iba pomocou špeciálne skonštruovaných strojov.

2. organizačná ochrana kľúča
Iba oprávnený majiteľ kľúča si môže dodatočne objednať kľúč u firmy EVVA alebo partnera firmy EVVA. Zaručí sa to pomocou bezpečnostnej karty, ktorá je dodávaná pri zakúpení cylindrickej vložky.

3. zákonná ochrana kľúča
Všetky uzamykacie systémy EVVA a profil kľúča sú chránené patentovým právom.

Čo presne znamená ochrana proti napodobeninám kľúčov?

1. Organizačná ochrana kľúča

Bezpečnostná karta
Majiteľ bezpečnostnej karty má možnosť dodatočne si objednať kľúče pre číslo uzamykacieho systému alebo číslo cylindrickej vložky uvedené na bezpečnostnej karte:
pomocou objednávky, na ktorej je skopírovaná bezpečnostná karta
poštou

2. Právna ochrana kľúča

Ochranná značka (neobmedzená doba trvania ochrany)
Značka (napr. písmená, slová, čísla alebo grafické znázornenia) je názov pre tovar určitého podniku. Doba ochrany je zásadne obmedzená na 10 rokov, ale dá sa kedykoľvek predĺžiť o ďalších 10 rokov.
Na kľúči alebo uzamykacej cylindrickej vložke je vyrazená alebo zaznamenaná výrobcom chránená značka, táto sa však nemusí zhodovať s oficiálnym názvom značky.
Medzi výrobcami uzamykacích cylindrických vložiek existuje tiež možnosť, zapísať do kľúča alebo profilu jadra názov značky.

Ochrana užívateľského vzoru (doba ochrany 10 rokov)
Užívateľský vzor sa nazýva aj „malý patent“. Slúži na ochranu technických vynálezov. V protiklade k patentu nemusí objav vykazovať vysokú objaviteľskú hodnotu. Cieľom je rýchla registrácia a rýchla ochrana pred napodobením (doba trvania procesu 4-8 mesiacov).

Patentová ochrana (doba ochrany 20 rokov)
Patent poskytuje majiteľovi výhradné právo priemyselne vyrábať chránený predmet a uviesť ho do obehu. Doba platnosti patentu začína dňom jeho prihlásenia alebo od dátumu priority. Patentová ochrana sa výrazne odlišuje od užívateľského vzoru, pretože patent sa skúma počas 18 mesiacov na výšku jeho objaviteľskej hodnoty. Po 18 mesačnej lehote sa začína 4 mesačná pripomienkovacia doba. V krajinách mimo Eú to môže trvať až 12 rokov (!). Ak nie sú žiadne námietky, potom je patent udelený.

3. Technická ochrana kľúča
Kľúč musí mať technické predpoklady, ktoré zabraňujú
– kopírovaniu kľúča
– manipulácii s kľúčom
– načítaniu kľúča ,

alebo ich čo možno najviac sťažujú.

Kopírovanie kľúča
Kľúče musia byť, čo sa týka ich razenia, tvarované tak, aby bolo vyhotovenie duplikátu kľúča pomocou bežného náradia a zariadení iba veľmi ťažké a s vysokými hospodárskymi nákladmi. Polotovary kľúčov od výrobcu kľúčov alebo polotovarov sa nemôžu dať zakúpiť na trhu!

Manipulácia s kľúčom
Jednotlivé zamykacie znaky na kľúči musia byť navrhnuté tak, aby nebolo možné vyrobiť z hierarchicky nižších kľúčov nadradený kľúč.

Načítanie kľúča
Vonkajší vzhľad kľúča (zárezy, navŕtané priehlbiny) nemôže napovedať o hierarchickom zaradení kľúča. Hlavne pri kolíkových systémoch je možné pri odsledovaní viacerých vlastných kľúčov alebo skupinových kľúčov zistiť kódovanie hlavného kľúča.

4. Technologická ochrana kľúča
Kľúč musí mať technické predpoklady, ktoré zabraňujú
– kopírovaniu kľúča
– manipulácii s kľúčom
– načítaniu kľúča

pri zohľadnení dnešného stavu techniky.
Iba výrobca pozná výrobnú techniku, aby sa dal vyrobiť náhradný kľúč. Na základe v súčasnosti rozširovaných informácií o čisto mechanických uzamykacích systémoch (kolíkové systémy, jamkové systémy, plátkové systémy, …) sa musia na kľúči vzájomne kombinovať dve rozdielne technológie.

Ako odmeriam správne dĺžky cylindrických vložiek?

Merajte vždy od stredu závory zadlabacieho zámku (upevňovacia skrutka cylindrickej vložky) až po vonkajšiu hranu dverí vrátane hrúbky kovania.

Príklad:
31 mm (dĺžka A)+ 36 mm (dĺžka B)= 67,0 mm celková dĺžka, to znamená 31 + 36 = DZ 31/36