SPRIEVODCA VÝBEROM DVERÍ

Dvere a zárubne SOLODOOR sa skvelo hodia do každého interiéru. Vyberať môžete plné dvere či presklené dvere v mnohých úpravách a variantoch povrchu a dekoru. Vďaka premyslenej vizualizácii sa môžete vopred pozrieť, ako budú rôzne dvere vyzerať priamo vo vašom byte či dome. Ak už viete, ktorý model dverí je pre vás vhodný, zostavte si dvere a ich konkrétne vyhotovenie jednoducho v konfigurátore.

Čo je potrebné vopred zvážiť? 5 krokov pre spokojné bývanie

1. Aký druh dverí?

Najskôr je potrebné sa zamyslieť, aký typ a koľko dverí potrebujeme. Či už požadujeme interiérové dverevchodové interiérové ​alebo vonkajšie dvere. Každý z týchto typov dverí je vyrobený z iných materiálov a má iné vlastnosti. Neoddeliteľnou súčasťou dverí je aj zárubňa, ktorá tvorí s dverami komplet.

2.  Na aký účel budú dvere slúžiť?

Sú miestnosti, kde potrebujeme dostatok osvetlenia a preto volíme presklené dvere. Dvere do spálne alebo kúpeľne sú záležitosťou osobného vkusu, niekto preferuje plné dvere kvôli súkromiu a tlmeniu zvuku, iný čiastočne presklené alebo celosklenené dvere v matnom vyhotovení skla, ktoré dodajú interiéru na ľahkosti. Pre domácnosti s deťmi odporúčame voliť sklo bezpečnostné. Vždy je potrebné starostlivo zvážiť, čo od dverí očakávame.

3. Spôsob otvárania?

Dôležité je rozhodnutie, ktorým smerom sa vaše dvere budú otvárať, či smerom dovnútra miestnosti alebo von. V prípade, že už máte pánty na zárubni, stačí sa postaviť pred dvere, pozrieť sa na pánty a ak ich máme vľavo, potrebujeme ľavé dvere, ak ich vidíme vpravo, objednávame si pravé dvere. Ak si stále nie ste istí, navštívte náš Návod na otváranie dverí. Dvere môžeme mať aj posuvné. V súčasnej dobe sa vďaka úspore priestoru tešia čoraz väčšej obľube a vyrábajú sa na stenu alebo do stavebného puzdra.

4. Rozmery dverí?

Ďalším krokom je zameranie rozmerov pre dvere. Ak si na to sami netrúfame, odporúčame radšej využiť služby predajcov, ktorí ponúkajú odborné zameranie. Najčastejšie sa predávajú dvere v rozmeroch 80 a 90 cm/197 cm, čo je priechodná šírka a výška zárubne. Pre komoru alebo technické miestnosti postačí šírka 60 alebo 70 cm, je však potrebné brať na to ohľad v stavebnom projekte. Bližšie informácie o správnom zameraní dverí nájdete v Návodoch na zameranie dverí.

5. Aké povrchové úpravy, dekory a vlastnosti dverí zvoliť?

Výber povrchovej úpravy záleží od toho, do akej miery budú v budúcnosti vaše dvere namáhané. Napríklad do miestností s väčšou záťažou, obývané deťmi, domácimi miláčikmi alebo do kúpeľní, kde sa vyskytuje vlhkosť, volíme odolnejšie povrchy ako je oderuvzdorný materiál CPL alebo SOLO MATRIX a SOLO 3D, ktoré verne napodobňujú prírodné dreviny a nie sú náročné na údržbu ako drevené dvere. Samozrejmosťou sú aj fóliované povrchy. Pozornosť treba venovať aj kľučkám a kovaniam. V niektorých miestnostiach, napr. v kotolni alebo garáži, odporúčame voliť protipožiarne dvere pri vchodových dverách do bytu požiarne bezpečnostné dvere. V miestnostiach, ako sú spálne a detské izby, je vhodné osadiť protihlukové dvere.